LYMFOVEN 14 S Kosmetik - přístroj pro přerušovanou tlakovou drenáž
Lymfoven jsou nohavicové návleky sahající nad pas, které v leže navlečete na vlastní leginy a ponožky. Přerušovanou kompresí nohou, hýždí, boků a břicha se vytváření tlaková vlna, která podpoří jak lymfatický, tak i krevní oběh. Používané drenážní tlaky se pohybují od 25mm Hg do 60mm Hg, nejčastěji používaný tlak je okolo 40mm Hg. Lymfoven je určen pro léčbu mízních (lymfatických) otoků, žilní nedostatečnosti, vhodný jako předoperační a pooperační prevence hluboké trombózy, rehabilitace poúrazových stavů spojená s otoky postižených končetin. Přístroj je také vhodnou pomůckou při rehabilitaci sportovců a regeneraci lidí, kteří mají nadměrné zatížení dolních končetin, např. zaměstnanců v obchodech, dopravě a podob. Vynikající výsledky dosahuje aplikace lymfovenu při odstanění celulitidy a formování postavy. Na jednotlivá problematická místa se dá extra nastavit (např. koleno, stehna a pod.). Nesmí se používat při otocích způsobených onemocněním ledvin nebo srdce.
Indikace použití přístrojové terapie
- vrozená postižení mízního systému
- postižení mízního systému vlivem úrazu, operace, zánětu a ozáření
- otoky způsobené trombózou
- revmatické otoky
- otoky zánětu žil, chronická žilní nedostatečnost
- terapie bércových vředů
- kosmetické účinky při redukci celulitidy
Kontraindikace
- otoky způsobené onemocněním srdce, jater, ledvin
- akutní virové nebo bakteriální onemocnění
- akutní žilní onemocnění
Lymfodrenáž
Lymfatický systém tvoří cévy, které se nepřímo účastní krevního oběhu. Z krevního oběhu z tenkostěnných krevních kapilár, které tvoří přechod mezi tepnami a žilami, prosakují do tkání některé bílkoviny. Zabránit hromadění těchto bílkovin v tkáních má za úkol mízní (lymfatický) systém, který tyto bílkoviny, látky jímž se také říká lymfa nebo míza, sbírá a odvádí zpět do žil. Lymfatické cévky se postupně spojují ve větší a větší až se nakonec v oblasti klíčku napojují do žilního systému. Součástí lymfatického systému jsou i uzliny, které plní funkci filtrů a tvoří přechod mezi povrchovým a hloubkovým lymfatickým systémem. Pokud dojde k poškození lymfatických cév úrazem, operací, infekcí apod., nemá potom lymfa kudy proudit a hromadí se v podkoží, za vzniku otoků (edémů).
Léčba lymfedému, což je odborný název pro tento otok, je často zdlouhavá. Její přesný postup stanoví vždy lékař na základě odborného vyšetření. Součástí komplexní terapie obvykle bývá technika manuální lymfodrenáže, bandážování, rehabilitační cvičení, příp. medikamentózní léčba. Nasazení přístrojové lymfodrenáže může léčebný proces značně urychlit.